Witam
Marzenna Siek odkrywa sposób higieny
bez detergentów
maj 29, 2010

Czy perlator tworzy mikrobąbelki?

Wczoraj jedna z czytelniczek mojego bloga poprosiła w swoim mailu do mnie o wyjaśnienie różnicy pomiędzy słuchawką prysznicową z tak zwanym perlatorem a japońskimi urządzeniami wytwarzającymi mikrobąbelki.
Odpowiedź postanowiłam przedstawić na blogu, ponieważ mogłoby to również innych zainteresować.

Różnica między perlatorem a generatorem mikrobąbelków jest zasadnicza  i – jak zawsze – tkwi w szczegółach.

Mikrobąbelki to bąbelki lub (jak kto woli) pęcherzyki wodne o bardzo charakterystycznych własnościach fizycznych.
Wypełnione powietrzem lub innym gazem, osiągają wymiary poniżej 50 mikronów i mogą być tworzone tylko w odpowiednio skonstruowanych generatorach, wbudowanych mechanizmach, komorach próżniowych znajdujących się we wnętrzu głowic prysznicowych, takich jak w BiWash Vita-C. Urządzenia te powstały w Japonii i tam też są produkowane.

Skrót patentu słuchawki prysznicowej Besty

W warunkach naturalnych jest ich mnóstwo w spienionych wodospadach lub też podczas sztormu we wzburzonych falach morskich. Woda musi dysponować wystarczającą energią, aby „rozbić się w pył”  i zamknąć powietrze w ekstremalnie drobniutkim bąbelku.

Perlator – cytuję definicję na Wikipedii – „to rodzaj wylewki, końcówki kranu, prysznica itp. zwiększający optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie. Zgodnie z danymi producentów, perlator potrafi oszczędzić od 15% do 60% wody”.

Z innych źródeł dowiadujemy się, że perlator to sitko z drobnymi oczkami, zakładane na końcu wylewki (kranu),  dzięki któremu woda jest napowietrzana, aby ograniczać zużycie wody.
Taka jest jego idea i łatwo to sprawdzić. Spróbujcie po prostu w tym samym czasie napełnić  miskę wodą z kranu bez perlatora, a potem zróbcie to samo z kranu z perlatorem.

Perlator tworzy pęcherzyki powietrza o wymiarach powyżej 100 mikronów  i nie posiadają one charakterystycznych własności mikrobąbelków.

Mam nadzieję, że teraz wszystko jest jasne.

Leave a comment