Witam
Marzenna Siek odkrywa sposób higieny
bez detergentów
mar 27, 2011

Mikrobąbelki a atopowe zapalenie skóry

Na jesieni 2010 roku grupa pacjentów Akademii Medycznej w Gdańsku z silnymi objawami atopowego zapalenia skóry zdecydowała się przetestować słuchawkę prysznicową Besty.

Pierwotnie eksperyment miał trwać tylko do końca 2010 roku, ale ten termin przedłużyłam do marca 2011 roku ze względu na różne okresy rozpoczęcia mikrobąbelkowych kąpieli z kolejnymi pacjentami oraz – co najważniejsze – z uwagi na zmienną reaktywność pacjentów, pojawiającą się  w wyniku działania czynników niezależnych od testowanego sposobu higieny ciała.

Od 30 września spotykałam się z rodzicami chorych dzieci i osobami dorosłymi w ich mieszkaniach.
Pomagałam im zainstalować nową słuchawkę prysznicową w ich łazienkach. Wyjaśniałam, na czym polega mechanizm działania mikrobąbelków, do czego służy filtr, który jest w komplecie z urządzeniem i jakich efektów powinni oczekiwać.

Uczestnicy eksperymentu w niczym nie ryzykowali. Otrzymali nowe urządzenia do wypróbowania. Nie ponosili żadnych kosztów i po zakończeniu doświadczenia mogli urządzenia kupić lub zwrócić.

Uzgodniliśmy wspólnie, że będą używać Besty do codziennej higieny ciała, testując, czy ten sposób mycia im służy.
Po eksperymencie tylko jedna osoba z Bytowa zwróciła urządzenie, pozostali uczestnicy postanowili urządzenie kupić.

Jak już wspomniałam, wiele czynników ma wpływ na poziom nasilenia objawów atopii.
Z obserwacji przebiegu tego testu i w wyniku moich rozmów z jego uczestnikami oraz wspólnej wymiany doświadczeń, uważam, że należy skupić uwagę na dwóch czynnikach: reaktywności na alergeny i środki drażniące skórę oraz na stresie. Dlaczego?
Ponieważ mamy bezpośredni wpływ na ich ograniczanie i dzięki własnym, racjonalnym działaniom, obniżenie poziomu nasilenia atopowego zapalenia skóry jest naprawdę możliwe.

Rozważmy poniżej, co się dzieje, gdy osoby z atopią są narażone na kontakt z alergenami.

Na skutek reakcji alergicznej z detergentem – alergenem, w surowicy pojawiają się swoiste dla alergenu przeciwciała immunoglobuliny E (IgE), które łącząc się z receptorami na powierzchni komórek tucznych, reagują z tym alergenem (detergentem), co powoduje rozpad komórek tucznych i uwolnienie aktywnych biologicznie substancji.

Przykładem takiej substancji jest histamina, która wywołuje świąd poprzez podrażnienie receptorów układu nerwowego oraz wysypkę i rumień w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Mikrobąbelkowy sposób higieny ciała bez uczuleń jest rozwiązaniem godnym uwagi.

Następnym razem przedstawię analogiczny test, który przeprowadzili Japończycy. Trwał dłużej, ponad rok. Załączę zdjęcia  japońskich pacjentów z lekkimi i ciężkimi objawami atopowego zapalenia skóry, które są dowodem, że badania naukowe idą w dobrym kierunku.

Leave a comment